To musisz wiedzieć, gdy wybierasz dywan do mieszkania

Ocena
3.00

Zdecydowana większość z nas ceni sobie ciepło domowego ogniska. Lubimy spędzać czas z naszymi bliskimi, lubimy dobrze czuć się w naszych domach i mieszkaniach. Coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, by były one ładne i estetyczne. Dzięki dobrej jakości dywanom, nasze wnętrza stają się przytulne i eleganckie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając idealny dywan?

Który materiał dywanu będzie odpowiedni do twojego mieszkania?

To, z jakiego materiału winien być nabywany przez nas dywan zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny albo sypialni najbardziej pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu znakomicie sprawdzi się u alergików. Na dodatek wspaniale błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po których często się chadza. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, w których znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna cechuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle skutecznie izoluje oraz wpływa na regulację wilgotności. Dobrym miejscem na dywan z wełny będzie pobliże łazienki lub drzwi tarasowych.

Nie zaleca się stosowania dywanów z materiałów syntetycznych w często użytkowanych pomieszczeniach. Mogą one wywoływać uczulenie domowników oraz wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jak dostosować idealny rozmiar dywanu?

Rozmiar dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, żeby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może być umieszczony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Wskazane jest rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i rozlokować je w różnych miejscach twojego pokoju. Na przykład pod większymi obiektami.

Kształt i kolor dywanu - jak dopasować najlepszy?

Ułożenie i forma dywanu nie mogą być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt podobny do kształtu pomieszczenia. Ułożony względem ścian winien być tak, ażeby nie dzielił pomieszczenia na dwie części. W pomieszczeniu na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można też pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Przy wyborze dywanu, bardzo ważnym kryterium jest kolor. To on najpierw rzuca się w oczy, kiedy spoglądamy na podłogę. Wybierając go, warto wziąć pod uwagę to, jakie kolory posiadamy już w domu. Dotyczy to głównie ścian oraz mebli, które już znajdują się w pomieszczeniu. Możemy kupić dywan, który będzie kontrastował z wnętrzem lub całkowicie odwrotnie. Jasne dywany są polecane do jasnych pomieszczeń, podkreślą ich przestronność dzięki temu, że odbijają światło. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie będzie na nich widać odbarwień. Ciemne są polecane dla osób, które posiadają czworonożnych przyjaciół o ciemnej sierści. Dzięki ich kolorowi, sierść będzie mniej widoczna na podłodze.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
brzezinskisylwester
Sylwester Brzeziński

Ja unikam włochatych dywanów. Zbiera się w nich dużo kurzu.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak zapobiec marnowaniu ciepła przez okna?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jak i gdzie wybrać lustro do łazienki?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1