Samochód elektryczny – czy warto go zakupić?

Ocena
0.00

Ograniczenie zużycia paliw samochodowych to dobry pomysł nie tylko ze względu na ich ograniczone zasoby. Warto to zrobić także dla środowiska, które podupada coraz bardziej. Spaliny powodują pogłębianie się globalnego ocieplenia. Dobrą alternatywą są więc samochody elektryczne, które coraz częściej można znaleźć na ulicach.

Jak powstał samochód elektryczny?

Powstanie marki Tesla było rzekomo wywołane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one dzierżawione w ramach procesu doskonalenia produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody wróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w owym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne to odpowiedni kierunek.

Aktualnie w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech zakładach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest niemalże 38 tys. pracowników. Koncern stara się na własną rękę wytwarzać elementy kluczowe do produkcji pojazdów. Podobnie prezentowały się początki działalności Henry’ego Forda. Z tego względu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Samochody elektryczne – rozwój idei

Dziewiczym samochodem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu wykorzystano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim akumulatory ołowiowe litowo-jonowymi. W późniejszym okresie po nawiązaniu kooperacji z Lotusem wykorzystano elementy modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił na taśmę produkcyjną.

Gotową karoserię od Lotusa wyposażono w elektryczny napęd. Tak zbudowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu, pobijając w ten sposób rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster wygrał jako pierwszy elektryczny samochód w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w roku 2016 model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni na początku oznaczony miał być literą E. Nie wyraził na to zgody Ford, który literą E oznacza serię swoich furgonetek. Trójka w nazwie modelu jest kompromisem. Do pojazdów Tesli dołączyć miał dodatkowo olbrzymi SUV o oznaczeniu Y. Nazwy zestawione razem miały układać się w napis “S3XY” wyglądający niezwykle podobnie do popularnego w popkulturze określenia SEXY. Budzić może to skojarzenie, że właśnie takie są elektryczne samochody.

 Samochód elektryczny – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Tesla, pragnąc się rozwijać, swoje samochody oferuje z początku bogatym klientom. Po dopieszczeniu i rozwoju technologii planowana jest produkcja modeli w bardziej atrakcyjnych cenach. Jest to metoda bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w startowych latach aktywności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są poprzez stronę www jak również sieci placówek koncernu. Nie można ich zakupić od niezależnych dealerów. Elon Musk planował w 2018 roku ułatwienie procesu zakupu Tesli. Ma się on ostatecznie odbywać przez zaakceptowanie na stronie www. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Samochody elektryczne od Tesli mają liczne usprawnienia, które po raz pierwszy pojawiły się na rynku motoryzacyjnym. Do innowacji należy np. funkcja autopilota, który może całkowicie autonomicznie prowadzić pojazd. Jeśli nie boisz się rozwoju technologii, te modele są wręcz stworzone dla Ciebie.

Kategoria: Motoryzacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii