Planujesz budowę basenu w ogrodzie? Dowiedz się jakie są najważniejsze etapy

Ocena
0.00

Marząc o nowoczesnym domu z basenem, należy mieć na uwadze dość spore koszty inwestycji, Biorąc jednak pod uwagę niezaprzeczalne korzyści dla całej rodziny, coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Jest to nie tylko świetny sposób na wspólne spędzanie czasu w otoczeniu przydomowej zieleni, ale także na zadbanie o formę. Dowiedz się jak zaprojektować oraz zrealizować budowę basenu.

Punkt pierwszy — projekt basenu ogrodowego

Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wytypowanie stosownego projektu. Jeżeli posiadamy takie umiejętności, możemy go sami naszkicować, znaleźć gotowy w Internecie, bądź nabyć w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o sprawny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad rozmiarami zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz otrzymać pozwolenie na budowę, albowiem kiedy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Punkt drugi — ustalenie położenia basenu

W tym miejscu warto zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli basen ogrodowy będzie budowany w trakcie budowy domu oraz ogrodu, zdołamy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Z całą pewnością szukajmy miejsca nasłonecznionego, ażeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody jak również lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Następną rzeczą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy napór gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni stały dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, gdyby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Punkt trzeci — zbudowanie konstrukcji basenu

Całość prac związanych z budową basenu składa się z kilku etapów. Te zależą oczywiście od materiału, na jaki się zdecydowaliśmy oraz od tego, czy basen będzie budowany równolegle z domem, czy po pewnym czasie, na przykład po kilku latach. Poniżej wymieniamy najważniejsze etapy budowy basenu:

 • wykonanie wykopu o wielkości adekwatnej do rozmiaru niecki;
 • wykonanie drenażu pod basenem;
 • wykonanie podsypki żwirowej na wykopie;
 • ułożenie siatki zbrojeniowej na dnie;
 • murowanie niecki z bloczków betonowych;
 • otynkowanie niecki;
 • ułożenie płytek ceramicznych;
 • montaż elementów hydraulicznych
 • zaaranżowani otoczenia basenu

 

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak i gdzie wybrać lustro do łazienki?
Data dodania:
 • 0.00
 • 1