Czy wiesz, jak ubrać się na letnią wyprawę w góry? Zobacz nasz poradnik!

Ocena
0.00

Góry są oazą wyciszenia oraz fenomenalną przyjemnością, zarówno dla profesjonalnych wspinaczy, jak i początkujących osób. Letni wypad w góry kojarzony jest z bajecznie ogrzewającym słońcem, lekką opalenizną oraz wspaniałym biwakiem. Jednak bez dobrego przygotowania, wspaniały biwak może okazać się odwodnieniem organizmu, jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości wody a ciepło słońca i lekka opalenizna mogą zmienić się w poparzenie słoneczne. Zobacz poniżej, co ze sobą zabrać w góry!

Podczas letniego wypadu w góry zabierz ze sobą nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wielofunkcyjne chusty, standardowe czapki z daszkiem czy kapelusze z rondem, które osłonią większą powierzchnię naszego ciała.

Prawidłowa odzież to element udanej wyprawy w góry latem!

Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania były przepuszczające, to znaczy oddychające. Gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Stąd istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie wyziębić ciała np. mokrą koszulką. Fenomenalne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem nadchodzą silniejsze deszcze, dlatego powinno się spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim pożyteczne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dłuższych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, albowiem są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Wskazane jest zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Jakie buty wybrać na letni wypad w góry?

Porządne buty na szlaki górskie to podstawa. Zazwyczaj większość osób radzi, aby decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to tymczasem konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na odpowiednie dopasowanie do stopy oraz wytrzymałe podeszwy. W trakcie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed zwichnięciami oraz upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co na dodatek chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, kiedy przechodzimy przez kałuże lub strumyki czy zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Dlaczego na letnią wyprawę w góry należy zabrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wówczas jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które są do nas dopasowane i nie będą zjeżdżać z nosa podczas aktywnego marszu.

Plecak w górach, czyli komfort i wygoda!

Do górskich wędrówek potrzebujemy turystycznego sprzętu, a takim jest plecak, w którym możemy zapakować picie i jedzenie, ale też kurtkę przeciwdeszczową czy mapę. Aby był on komfortowy i wygodny, to należy zwrócić uwagę na jego usztywnienie oraz miękkość. Pamiętajmy, że im dłuższe trasy planujemy, tym bardziej ma być usztywniony plecak. Dzięki temu, obciążenie kręgosłupa będzie mniejsze. Warto również wybrać model z wentylacją, przyda się w upalne dni!

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii