Które z tytułów w kanonie lektur są interesujące?
Nic tak nie wycisza i nie regeneruje naszego umysłu, zmęczonego tempem życia, jak zatopienie się w ulubionym fotelu, z kubkiem herbaty i książką w ręku. To wspaniała, a w dodatku rozwijająca forma relaksu. Książka, której czytanie sprawia przyjemność, redukuje poziom stresu nagromadzony w ciągu dnia. Dodatkowo czytanie pobudza abstrakcyjne myślenie, które z kolei ma duży wpływ na wyobraźnię. Naukę czytania warto rozpocząć jak najwcześniej i dobrze, żeby pozostało to nawykiem. W szkole jesteśmy poniekąd zmuszani do czytania, ale ma to na celu właśnie wykształcenie tego nawyku. Nie zawsze się to udaje, ale warto próbować, szczególnie że niektóre lektury to czas świetnej zabawy.
Czy warto przeczytać – Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą
Rewelacyjna, napisana ze sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać i zamiłowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Zapoznanie się z tą lekturą to ogromna przyjemność, dla dzieci i dla dorosłych. To wspaniały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych popularnych wierszy dla najmłodszych.
Najlepsze tytuły dla młodych czytelników – Detektyw Pozytywka
Czytający tę książkę mogą się zdziwić, że tak ciekawie napisana historia jest szkolną lekturą. To niezmiernie istotne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są atrakcyjne i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.
O psie, który jeździł koleją – czy warto przeczytać?
Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co warto wspomnieć, to fakt, że książka powstała na podstawie prawdziwej historii. Jest to poruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu oraz o tęsknocie i szczególnej więzi, która może połączyć człowieka i jego czworonoga.
Czy warto znać historię bohaterów Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi?
Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, ale realnie oddaje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy dobre wieści: to jedynie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!
Najlepsze lektury dla szkoły podstawowej – Mikołajek
Przygody Mikołajka, małego francuskiego chłopca, i jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na wakacje. Mnóstwo świetnego humoru i ciekawych przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Na pewno jest to lektura, którą czyta się z ogromną przyjemnością.
Balladyna Słowackiego – o czym jest ta książka?
Może nie jest to trafny wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć na nią z innej perspektywy, aby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia nadal postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów i postacie mogłyby równie dobrze być przedstawione w stylu greckiej tragedii. Pozytywnym aspektem jest forma dramatu, dzięki której czytanie idzie szybko.
Wartościowe lektury dla klas VII-VIII w szkole podstawowej
Ekscentryczny profesor angielskiego John Keating wnosi w mury elitarnej i konserwatywnej Akademii ducha miłości, świeżości i wielkiej pasji do poezji. Zafascynowani jego postawą i filozofią uczniowie wskrzeszają tajny związek Stowarzyszenie Umarłych Poetów, organizację, która istniała za szkolnych czasów nauczyciela, która niesie pochwałę radości i korzystania z życia i przede wszystkim fascynację poezją. Odkrywają w nim piękno zapomnianych utworów literackich, przyjaźń i prawo do buntu wobec narzuconym im rolom. Pomimo że nie wszystko dobrze się kończy przesłanie książki, pozostaje niezmiernie ważne. To, co nas określa i co jest naszą pasją, zawsze zasługuje na to, aby tego bronić i nie pozwolić, aby cokolwiek lub ktokolwiek nam to odebrał.