Kiedy siać trawę? Praktyczne wskazówki jak założyć trawnik

Ocena
0.00

Trawnik to wizytówka każdej działki i ogrodu. Jeśli jest w złej kondycji, psuje tło dla pozostałych roślin, czy ozdób. Jeśli chcesz, by Twoja murawa wyglądała jak na zdjęciach i mogła spełniać wszystkie swoje funkcje, musisz zadbać o podłoże do wysiewu, dobrać odpowiedni gatunek trawy, wykonać prace w odpowiednim okresie w roku oraz z jak największą starannością dbać o pielęgnację. Poniższy artykuł porusza bardzo wiele kwestii w tym zakresie.

Przygotowanie podłoża do wysiewu — najważniejsze etapy

Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość służyć będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.

Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na rozdeptywanie, inaczej trawę rekreacyjną bądź sportową. W sytuacji, gdy trawnik ma być jedynie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.

Przed wysianiem trawnika należycie naszykuj podłoże. Usuń wszystkie chwasty rosnące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą dopiero co posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy i kompost oraz ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się podlewaniem. Rób to z użyciem niedużego strumienia wody. Bądź uważny, ażeby nie zmyć nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.

Na jakie błędy uważać podczas wysiewu nowej trawy?

Powszechne jest sporo błędów, jakie zaobserwować można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na poziomie szykowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.

Innym pospolitym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach widzialne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania bądź w wypadku siewu ręcznego ponów operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym wzrostem źdźbeł. Wielu ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędem. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez jak długi czas w ciągu dnia ziemia jest nasłoneczniona oraz w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Posiadając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

W jaki sposób przygotować trawnik do zimy?

Usuwanie opadłych liści z trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny przed przejściem w okres zimowy. Zalegające na powierzchni trawnika liście, powodują jego zacienienie, a tym samym zmniejszają dopływ tlenu. Zabieg najlepiej jest przeprowadzić przy użyciu miotłograbi o szeroko rozstawionych zębach z miękkiej stali.

Jesienią warto pamiętać także o wertykulacji, czyli usuwaniu z trawnika resztek mchu oraz filcu. Pozostawienie na powierzchni starych i martwych fragmentów roślin może spowodować różne choroby trawy, takie jak pleśnienie lub grzybica. Do zabiegu mogą posłużyć na przykład ostre grabie.

Jesień to doskonały okres na dokarmienie trawy i wzmocnienie jej systemu korzeniowego przed zimą. Aby wiosną trawa wypuściła nowe źdźbła, należy zapewnić jej transport substancji odżywczych. Do tego celu służą nawozy bogate w fosfor i potas. Zwiększy to odporność zieleni na warunki stresowe, jakimi bez wątpienia są niskie temperatury.

 

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak zapobiec marnowaniu ciepła przez okna?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0