Jak zostać florystą oraz na czym polega jego praca?
Słysząc o florystyce, podświadomie myślimy o kobietach pracujących w kwiaciarniach, które całe dnie sprzedają róże i tulipany. Zadania florystów tak naprawdę wybiegają dużo dalej. Fachowcy w tym zawodzie planują oraz komponują piękne kompozycje z kwiatów. Znajdują zajęcie przy aranżacji pomieszczeń i przygotowują ozdoby, które nadają piękny klimat ważnym wydarzeniom w życiu człowieka.
Co florysta robi na co dzień?
Rośliny w aktualnych czasach przeżywają swoisty renesans. Uwielbiamy spędzać czas w ich otoczeniu. Kochamy ofiarowywać je w prezencie. Co niektórzy oprócz tego, ubóstwiają robić z nich piękne ozdoby. Osoby obdarzone fantazją, kreatywne oraz ze zdolnościami manualnymi florystykę postrzegać mogą jak hobby, które oprócz tego może być źródłem utrzymania.
Floryści nie pracują tylko w kwiaciarniach. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mogą odnaleźć pracę w rozmaitych miejscach. Pomoc florystów częstokroć przydaje się w biurach architektonicznych, firmach zajmujących się dekoracją wnętrz, czy firmach trudniących się organizacją eventów. Zlecenia często przyjmowane są również od osób prywatnych z okazji przedsięwzięć takich jak rocznice, komunie, wesela, chrzciny, które ochoczo okraszamy pięknymi ozdobami.
Floryści z uznaniem prowadzą własne działalności. Mają wówczas duże pole do popisu. Chętnych do współpracy z nimi jest naprawdę wielu. Niektórzy prócz swoich usług w postaci wyrabiania ozdób z kwiatów, organizują także szkolenia oraz kursy dla osób chętnych, by zajmować się pracą z kwiatami hobbystycznie czy też poszerzać swoje kwalifikacje w zawodzie florysty.
Które osoby sprawdzą się jak florysta?
Najważniejszym darem, w który obdarzony powinien być florysta, jest prawidłowo rozwinięty zmysł estetyczny. Musi mieć też wyobraźnię, żeby dać pole do popisu swojemu wysmakowaniu w kwestii ozdób roślinnych. Przydatne są także zdolności interpersonalne. Florysta powinien dogadywać się z klientem i być w stanie otrzymać od niego istotne informacje do stworzenia wymarzonych kompozycji. Pożyteczne okażą się: zdolność do słuchania ze zrozumieniem i komunikatywność.
W tym zawodzie odnajdą się osoby wytrwałe oraz dokładne. Kreowanie wiązanek może zajmować wiele godzin. Nie można w tym okresie stracić mobilizacji. Wytrwałość może okazać się przydatna w stosunku do szczególnych klientów. Jeśli uwielbiasz kontakt z ludźmi, kochasz rośliny, masz wyobraźnię i zdolności manualne, perfekcyjnie nadajesz się do pracy jako florysta.
Co zrobić, aby zostać florystą?
Pracę w zawodzie florysty najszybciej dostaną osoby z należytymi kwalifikacjami. Warto na własną rękę spróbować swoich sił i zdecydować, czy nam się to podoba i czy nasze dzieła podobają się innym. Jeżeli praca z kwiatami dostarcza nam radość, warto szkolić się w przygotowywaniu bukietów oraz kompozycji w szkołach policealnych. W tego typu miejscach dowiedzieć się można wiele o postępowaniu z roślinami oraz o historii florystyki.
Szkoły policealne w wielu przypadkach nie uczą wyłącznie rzemiosła. Często pomagają nabywać wiedzę na temat prowadzenia biznesu. Są również miejscem, w którym uczeń może poprawiać swoje zdolności interpersonalne. Absolwenci takich szkół, nie tylko są w stanie tworzyć piękne dzieła, ale także samodzielnie prowadzić dobrze prosperującą działalność.