Jak zapobiec marnowaniu ciepła przez okna?

Ocena
0.00

Przepisy z 2021 roku dotyczą wymagań stawianym oknom. Zasady nie są łatwe do spełnienia. Producenci zobowiązani są do stosowania nowych rozwiązań. Potrójne szyby powinny posiadać silniejsze ramy oraz być odpowiednio zamontowane. Wygląd elewacji zależy w dużym stopniu od tego, jak prezentują się okna. Ich wielkość i podział szyb wypływa na cenę. Należy przemyśleć, gdzie okna będą umiejscowione jeszcze na etapie projektowania budynku. O tym, co najważniejsze przeczytasz za moment.

Izolacyjność cieplna okien i jej rodzaje

Zazwyczaj wymienianym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest chyba z reguły wspominaną właściwością oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego kupującego w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one jak najlepiej. Okna charakteryzują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Sygnalizuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. W związku z tym niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech typach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Chwytem pospolitym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się tylko do przeszklenia.

Gdzie powinny się znajdować okna?

Przepisy budowlane wskazują, jakie pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, jak również opisują jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane powinny być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od  powierzchni podłogi tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych i technicznych, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie lub być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego

Właściwy materiał na ramy okienne 

Trzy najczęściej stosowane towary przy produkcji ram okiennych to drewno, PCV i aluminium. PCV stosuje się najchętniej w przypadku okien fasadowych. Wynika to z niskiej ceny oraz brakiem konieczności specjalnej troski. O polichlorek winylu nie trzeba bowiem specjalnie się troszczyć. PCV nie używa się na drzwi tarasowe, ani wielkie okna. Nie wykorzystuje się to także w małych oknach ze względu na zbyt wąskie profile, co ogranicza przestrzeń na szkło.

Na okna dachowe i spore rozmiary przeszkleń stosuje się drewno. Ten dobrej jakości materiał potrzebuje jednak większych nakładów finansowych, a także konserwacji co parę lat.

Ramy z aluminium, to towar kosztowny. Jest on najmocniejszy z powyższych i nie potrzebuje dodatkowej opieki. Aluminium znajdzie zastosowanie w dużych przeszkleniach.

Materiał wykorzystany do produkcji ramy nie wypływa w dużym stopniu na izolacyjność cieplną. Współczynniki U ramy zależą głównie od rozmiaru profilu i zastosowania specjalnych elementów izolacyjnych. Z kolei pianką można wypełnić powierzchnię w środku ram. Izolacyjność towarów z wymienionych grup jest do siebie podobna.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Bramy garażowe – jaka brama jest najlepsza?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1