Fitness po porodzie, czyli pierwsze kroki mamy w powrocie do formy.

Ocena
4.00

Młoda mama przeżywa najważniejsze chwile w swoim życiu — właśnie powitała nowego członka rodziny i poświęca mu wiele energii. Młoda kobieta chciałaby nie tylko skupić się na dziecku, a także wrócić do swoich aktywności fizycznych sprzed ciąży. Jest to jak najbardziej możliwe, przy czym musi ona dbać o swoje zdrowie i nie brać na siebie zbyt wiele. Ćwiczenia powinna wykonywać ostrożnie oraz dobierać je do swoich obecnych możliwości. Dobrym przykładem będzie zaczerpnięcie świeżego powietrza na zewnątrz oraz dotlenienie organizmu. Kolejnym krokiem mogą być wizyty w klubie fitness, zwłaszcza, że niektóre z nich chętnie przyjmują malucha.

Pierwsze dni po porodzie idą w parze z ćwiczeniami? 

Jeśli mamy do czynienia z porodem naturalnym, typowy połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, jaki organizm potrzebuje, ażeby się zregenerować oraz ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą przez dłuższy czas odczuwać dyskomfort związany z bólem podczas wygajania się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach niezmiernie ważne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną zaczekać do upływu przynajmniej 8 tygodni od porodu i poddać się kontroli u lekarza, który oceni, czy nasz organizm powraca powoli do stanu sprzed ciąży. Wypada pamiętać, że mamy po porodzie powinny pomału powracać do formy i odpowiednio zestawiać ćwiczenia, stopniowo intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze osłabiony po noszeniu przez parę poprzednich miesięcy dużego ciężaru. Ważne jest, by zacząć od powolnego pobudzania tych mięśni przez właściwe, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Młoda mama potrzebuje czasu do powrotu do formy

Wir zwyczajnych obowiązków z maluszkiem nie upraszcza zrzucenia wag po porodzie. Powinno się zacząć ostrożnie, nie nadwyrężać organizmu. Na początek znakomite będą spacery jako wzmocnienie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze pobudzi nas do działania. Potem można spróbować wizyty w klubie fitness (są miejsca, dokąd można przyjść nawet z dziećmi). Tam, pod okiem fachowca, zostaną dobrane ćwiczenia do naszego aktualnego poziomu kondycji oraz sprawności. Zestawy ćwiczeń to z początku szczególnie wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, niwelowanie bólu dolnego odcinka kręgosłupa i odciążanie go. Często wykorzystywane są elementy jogi lub pilatesu.

W jaki sposób ćwiczyć po ciąży?

Na początku warto zacząć od ćwiczeń oddechowych, jakie poprawią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Równie ważne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, wykonywane w seriach, poprawiające krążenie. Kilka razy dziennie należałoby ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez regularność oraz systematyczność dawna sprawność tego narządu powróci w stosunkowo krótkim czasie. Kolejnym aspektem jest pobudzenie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To ważne, albowiem wbrew temu co robi na nieszczęście większość pań, brzuszki nie są najlepszym ćwiczeniem po porodzie! Skutkuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może być powodem poważnych problemów z kręgosłupem, nietrzymania moczu bądź powstania przepukliny brzusznej! Gdy zaczynamy ćwiczyć, strońmy od przetrenowania, nie dyktujmy sobie zbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, w miejsce tego słuchajmy swojego ciała oraz ćwiczymy rozsądnie. Na początku odpuśćmy bieganie bądź wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Sugestie prostych ćwiczeń fitness dla młodych mam

Młode mamy często zadają sobie pytanie — jak ćwiczyć, aby wrócić do dobrego stanu sprzed porodu? Przede wszystkim warto wybierać takie aktywności, które poprawią mięsień poprzeczny i mięsień dna miednicy. Należą do nich podnoszenie naprzemienne nóg, świeca, oraz unoszenie stóp. W pierwszym ćwiczeniu ważne są nogi — aby je wykonać, musimy położyć się na boku z wyprostowanymi nogami i unieść jedną z nich wysoko. Ćwiczenie unoszenia stóp zaczynamy od pozycji siedzącej, w której opieramy się na łokciach. Zginamy nogi w kolanach i ugięte unosimy je w sposób, który umożliwia skierowanie łydek równolegle do podłoża. Kończymy wydechem powietrza i opuszczenie powoli nóg. Poprawnie wykonane ćwiczenie pomaga nam ćwiczyć mięśnie brzucha. Ciekawym treningiem może okazać się znana większości „świeca”. Połóżmy się na plecach i unieśmy nogi wysoko. Istotne jest, by pilnować ułożenie bioder w tej pozycji — muszą być uniesione równomiernie i razem z nogami tworzyć pionową świecę. Następnie wciągamy brzuch i ściągamy łopatki. Ręce pozostają swobodnie wzdłuż ciała na macie. Takie ćwiczenia wykonujemy po parę, najlepiej systematycznie. 

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
zaneta67
Żaneta Kołodziej

Bardzo polecam, jeśli jest chociaż trochę energii to wykonywać najprostsze ćwiczenia dla lepszego samopoczucia.

0 1
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii