Co warto wiedzieć przy zakupie drzwi zewnętrznych?
Dokonując zakupu drzwi wejściowych do domu, należy mieć na uwadze to, że będą one podkreślały charakter całego lokum. Stolarka drzwiowa musi pasować do reszty elewacji i pokrycia dachowego. Czy aspekt wizualny to jedyne kryterium doboru drzwi? Otóż nie. Wybierając skrzydło zewnętrzne, należy zwrócić uwagę na wszelkie czynniki, które mają wpływ na funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz trwałość na długie lata.
Drzwi zewnętrzne – ważne informacje
Żeby drzwi zewnętrzne były praktyczne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezwykle ważne, jeżeli wśród mieszkańców jest osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim lub też planowane jest wnoszenie, lub wynoszenie gabarytowych rzeczy.
Ergonomiczność drzwi jest w związku z tym najważniejsza też ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być niezawodny i regularnie kontrolowany.
Z jakiego materiału wykonuje się najczęściej drzwi zewnętrzne?
Najczęściej wybierane drzwi wejściowe do domu czy też lokalu mieszkalnego wykonane są z:
- drewna,
- stali,
- PCV,
- aluminium.
Drzwi zewnętrzne wykonane z drewna należą do jednych z najdroższych, lecz też nadzwyczaj mocnych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb oraz meranti. Rama oraz ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, a skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub też sklejką. Cechują je naprawdę porządne parametry cieplne.
Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem ze względu na ich solidność, odporność na uszkodzenia i przystępność cenową. Ramę wykonuje się z drzewa bądź też stali oraz pokrywa arkuszami blachy. Ich właściwości cieplne są trochę gorsze, albowiem trudno jest je ocieplić.
Z kolei porządne parametry cieplne posiadają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są bardzo popularne i dużo tańsze. Łatwo można dopasować je do bramy garażowej, okien lub zewnętrznych rolet.
Najdroższym rodzajem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. Najczęściej można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej znajdują się w ofercie dla domów jednorodzinnych.
Czym charakteryzują się dobre drzwi zewnętrzne?
Drzwi zewnętrzne to przede wszystkim strażnik domowego spokoju. Zwracajmy zatem uwagę na elementy ich wyposażenia, które podnoszą bezpieczeństwo, na przykład 3-stopniowe ryglowanie lub bolce antywłamaniowe.
W zależności od konstrukcji drzwi charakteryzują się różną izolacyjnością i przenikalnością cieplną. Aby zapewnić te funkcje, warto postawić na skrzydła, które będą stosunkowo grube lub wypełnione specjalnymi materiałami. Ciekawostka jest też taka, że im więcej przeszkleń, tym bardziej drzwi będą przepuszczały ciepło.
Na izolację cieplną z kolei duży wpływ ma mechanizm zamka. Te wielopunktowe mają znacznie lepsze przyleganie do skrzydła, a więc minimalizują straty ciepła.